e نیروگاهی-مركز پژوهش متالورژی رازی <

 نیروگاهی-مركز پژوهش متالورژی رازی


آنلاين:14     چاپ

نیروگاهی


مرتبط با آزمایشگاه و خدمات :

خوردگی و پوشش میكروسكپ الكترونی متالوگرافی مكانیكی علل تخریب و تخمین عمر

Metal Plumbing Rust نیروگاه برق مجوعه ‌ای از تأسیسات صنعتی است که از آن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می ‌شود. وظیفه اصلی یک نیروگاه تبدیل انرژی از دیگر شکل ‌های آن مانند انرژی شیمیایی، انرژی هسته‌ای، انرژی پتانسیل گرانشی و ... به انرژی الکتریکی است. بیشتر نیروگاه ‌های حرارتی (در حدود ۸۶ درصد آنها) از بخار برای انتقال حرارت و ایجاد انرژی مکانیکی استفاده می‌کنند و به همین دلیل این نیروگاه ‌ها را نیروگاه‌ های بخاری نیز می ‌نامند. در نیروگاه های گازی، از گاز به عنوان عامل محرک استفاده می‌شود. به عبارت دیگر این توربین ‌ها از فشار گازهای ناشی از سوختن سوخت‌ ها برای به حرکت درآمدن استفاده می ‌کنند. در نیروگاه های سیکل ترکیبی از توربین ‌های گازی و بخار استفاده می‌شود. استفاده از این روش به علت بازده بالای آن به سرعت در حال افزایش است. توربین‌ های بادی در مناطقی که دارای پتانسیل بادی مناسبی می ‌باشند مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه تقریباً تمام توربین‌های ساخته شده از نوع هلندی سه ‌پره هستند. با پیشرفت علم طراحی این توربین ‌ها به نحوی انجام می‌ پذیرد که بتوان از آن‌ها در مقیاس‌ های کوچک و در مناطق با پتانسیل کم انرژی بادی برای کاربردهای خانگی هم بهره جست.
نیروگاه هسته‌ای به تأسیساتی صنعتی و نیروگاهی می‌گویند که بر پایهٔ فناوری هسته‌ای و با کنترل فرآیند شکافت هسته‌ای، از گرمای تولید شدهٔ آن اقدام به تولید انرژی الکتریکی می‌ کند که با استفاده از گرمای تولیدی برای تولید بخار آب (مانند بیشتر نیروگاه ‌های گرمایی) اقدام به چرخاندن توربین ‌های بخار و به دنبال آن ژنراتورها می‌ کند. صنایع نیروگاهی به دلیل دارا بودن تکنولوژی های نو و پیشرفته از پیچیدگی های زیادی در زمینه مهندسی مواد برخوردارند که نیازمند ساخت قطعاتی است که بتوانند در دما و تنش بالا کارایی داشته باشند .
مركز پژوهش متالورژی رازی از بدو تاسیس همکاری نزدیک و گسترده ای با این صنعت داشته و آزمایشگاه های مختلف مرکز خدمات گسترده ای را ارائه نموده اند. بررسی علل تخریب و تخمین عمر باقی مانده قطعات نیروگاهی نظیر پره های توربین گازی و نازل ها و بویلر ها، طراحی و تدوین تکنولوژی تولید قطعات توربین های گازی و بادی و بررسی خواص متالورژیکی سوپر آلیاژهای مورد مصرف در این صنعت از موارد همکاری مركز پژوهش متالورژی رازی با صنایع نیروگاهی می باشد.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز پژوهش متالورژی رازی می باشد.

Back to Top